Unieważnić umowę kredytową czy ją odfrankowić - dylematy frankowiczów

Szanowni Państwo,

Decydując się na wystąpienie na drogę sądową nasza kancelaria dokładnie analizuje konkretną sytuację każdego naszego klienta. Frankowicze często pytają co jest dla nich lepsze- unieważnienie czy tzw. ,,odfrankowienie‘’ umowy kredytowej ? Odpowiadamy, że zarówno unieważnienie jak i ,,odfrankowienie’’ umowy kredytowej jest korzystniejsze od obecnej patowej sytuacji, w jakiej znalazły się osoby spłacające kredyty frankowe czyli indeksowane i denominowane do waluty obcej frank szwajcarski. Nasze powództwo frankowe przeciwko bankom jest sformułowane w sposób kaskadowy. 

Co to dokładnie oznacza? 

W zależności od indywidualnej sytuacji danego kredytobiorcy, w pierwszej kolejności dochodzimy unieważnienia lub ,,odfrankowienia’’ umowy kredytowej, a także wnosimy roszczenie ewentualne. Co to oznacza? Oznacza to, iż jeśli Sąd rozpoznający nasze powództwo nie uzna roszczenia głównego to wnosimy roszczenie ewentualne. 

Przykładowo jeśli Sąd uzna, że dana umowa kredytowa nie jest jednak nieważna o co wnosiliśmy w roszczeniu głównym, to w konsekwencji Sąd rozpozna nasze roszczenie ewentualne, tj. tzw. ,, odfrankowienie umowy kredytowej’’ czyli uznanie że wypłacony kredytobiorcy kredyt to nie kredyt frankowy lecz złotowy z oprocentowaniem LIBOR plus stała marża pozwanego banku. To mamy już wyjaśnione, ale klienci dalej pytają, które roszczenie powinno być pierwsze, a które ewentualne? 

Odpowiadamy- dla tych frankowiczów, którzy jeszcze nie spłacili kwoty faktycznie udostępnionego kapitału kredytu w walucie PLN, a kwota której brakuje do spłaty jest znaczna, to lepiej wystąpić z roszczeniem głównym żądania pozwu tzw. ,, odfrankowienia umowy kredytowej’’. Kredytobiorcy, którzy spłacili kwotę faktycznie udostępnionego kapitału kredytu wypłaconego w walucie PLN, a także kredytobiorcy, którzy spłacili więcej niż kwota faktycznie udostępnionego kredytu w walucie PLN, powinni w pierwszej kolejności jako roszczenie główne powództwa dochodzić unieważnienia umowy kredytowej. 

Należy pamiętać, że niezależnie od tego czy Sąd unieważni czy tez ‘’odfrankowi’’ umowę kredytową jest to opcja korzystniejsza od obecnej sytuacji frankowiczów, którzy cały czas płacą zawyżone raty kredytowe na rzecz swojego banku, saldo kredytu wyrażone przecież w walucie frank szwajcarski zamiast maleć to rośnie wraz ze wzrostem kursu waluty CHF. Przykładowo na dzień 17 kwietnia 1 CHF wynosił 4, 3143 PLN (Tabela nr 075/A/NBP/2020 z dnia 2020-04-17).

#unieważnienieumowykredytowej #frankowicze #pozwyfrankowe #chf #koronawirus #odfrankowienieumowykredyrowej #odfrankowienie #kredytfrankowy

sygnet

adwokat

Sandra Sobańska-Drexler

Wyślij zapytanie