Uchwała SN 25.03.2021 ważna dla frankowiczów

Szanowni Państwo,

Uwaga Frankowicze ważna data 25.03.2021!

Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego wystąpił z wnioskiem o rozstrzygnięcie przez skład całej Izby Cywilnej SN zagadnień prawnych dotyczących tematyki kredytów denominowanych i indeksowanych w walutach obcych uchwała mająca moc zasady prawnej.

 

Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, Małgorzata Manowska przedstawiła wniosek o rozstrzygnięcie przez skład całej Izby Cywilnej Sądu Najwyższego następujących zagadnień prawnych:

  • Czy w razie uznania, że postanowienie umowy kredytu indeksowanego lub denominowanego odnoszące się do sposobu określania kursu waluty obcej stanowi niedozwolone postanowienie umowne i nie wiąże konsumenta, możliwe jest przyjęcie, że miejsce tego postanowienia zajmuje inny sposób określenia kursu waluty obcej wynikający z przepisów prawa lub zwyczajów?

  • W razie odpowiedzi przeczącej na powyższe pytanie:

 

    • Czy w razie niemożliwości ustalenia wiążącego strony kursu waluty obcej w umowie kredytu indeksowanego do takiej waluty umowa może wiązać strony w pozostałym zakresie?
    • Czy w razie niemożliwości ustalenia wiążącego strony kursu waluty obcej w umowie kredytu denominowanego w walucie obcej umowa ta może wiązać strony w pozostałym zakresie?

 

Niezależnie od treści odpowiedzi na pytania 1-3:

  • Czy w przypadku nieważności lub bezskuteczności umowy kredytowej, w wykonaniu której bank wypłacił kredytobiorcy całość lub część kwoty kredytu, a kredytobiorca dokonywał spłat kredytu, powstają odrębne roszczenia z tytułu nienależnego świadczenia na rzecz każdej ze stron, czy też powstaje jedynie jedno roszczenie, równe różnicy spełnionych świadczeń, na rzecz tej strony, której łączne świadczenie miało wyższą wysokość?
  • Czy w przypadku nieważności lub bezskuteczności umowy kredytowej z powodu niedozwolonego charakteru niektórych jej postanowień, bieg przedawnienia roszczenia banku o zwrot kwot wypłaconych z tytułu kredytu rozpoczyna się od chwili ich wypłaty?
  • Czy, jeżeli w przypadku nieważności lub bezskuteczności umowy kredytowej którejkolwiek ze stron przysługuje roszczenie o zwrot świadczenia spełnionego w wykonaniu takiej umowy, strona ta może również żądać wynagrodzenia z tytułu korzystania z jej środków pieniężnych przez drugą stronę?

Jednocześnie Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego wydał Zarządzenie nr 16/2021 w myśl którego:

Posiedzenie składu pełnej Izby Cywilnej dla rozpoznania wniosku Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego z dnia 29 stycznia 2021 r. o rozstrzygnięcie rozbieżności w wykładni przepisów prawa występujących w orzecznictwie sądów powszechnych i Sądu Najwyższego wyznaczył na dzień 25 marca 2021 r. na godz. 10.00, w sali „A” (III piętro).

Odpowiedzi na przedstawione zagadnienia, w kompleksowy sposób powinny rozstrzygnąć najpoważniejsze kontrowersje, jakie ujawniły się na tle praktyki orzeczniczej sądów powszechnych oraz Sądu Najwyższego w związku z niezwykle doniosłym społecznie problemem kredytów denominowanych i indeksowanych w walutach obcych, w szczególności zaś tzw. kredytów frankowych

„Ogłoszenie uchwały Izby Cywilnej Sądu Najwyższego w sprawie kredytów walutowych nastąpi publicznie. Będą również podane ustnie motywy rozstrzygnięcia.”

Aktualizacja

Informujemy, że na podstawie § 107 Regulaminu Sądu Najwyższego sprawa z wniosku Pierwszego Prezesa SN o rozstrzygnięcie przez skład całej Izby Cywilnej SN zagadnień prawnych dotyczących tematyki kredytów denominowanych i indeksowanych w walutach obcych (sygn. akt III CZP 11/21) skierowana została do rozpoznania na posiedzeniu niejawnym.

Wspomniany przepis Regulaminu przesądza, że Sąd Najwyższy podejmuje uchwałę na posiedzeniu jawnym jedynie w przypadku, gdy uchwała ta rozstrzyga zagadnienie prawne wynikłe w konkretnej sprawie. W pozostałych przypadkach, a zatem również w przypadku tzw. abstrakcyjnych zagadnień prawnych przedstawionych składowi całej Izby Cywilnej przez Pierwszego Prezesa SN, uchwała zapada na posiedzeniu niejawnym.

Jednocześnie jednak, § 112 ust. 1 Regulaminu Sądu Najwyższego odróżnia samo podjęcie uchwały od jej ogłoszenia. To ostatnie może mieć miejsce z udziałem publiczności. Ze względu na ogromne zainteresowanie opinii publicznej oraz mediów, odzwierciedlające doniosłość społeczną zagadnień prawnych przedstawionych składowi całej Izby Cywilnej SN, Pierwszy Prezes zamierza zarządzić w dniu 25 marca 2021 r. publiczne ogłoszenie uchwały obejmujące również prezentację ustnych jej motywów.

Z tych względów, publiczność nie będzie mogła wziąć udziału w samym posiedzeniu składu całej Izby Cywilnej w sali „A” im. Stanisława Dąbrowskiego. Natomiast w związku z utrzymującą się sytuacją epidemiczną, publiczny charakter ogłoszenia uchwały będzie zapewne polegał na zapewnieniu jej transmisji.

Szczegółowe zasady, na jakich możliwe będzie śledzenie publicznego ogłoszenia uchwały, zostaną podane w terminie późniejszym. 

http://www.sn.pl/aktualnosci/SitePages/Wydarzenia.aspx?ItemSID=726-0dc69815-3ade-42fa-bbb8-549c3c6969c5&ListName=Wydarzenia&fbclid=IwAR044gzjIot37vzaUd87f-y-YaG9x9gsTkusjeFOVKn7x_nJY4VAglZrSVg 

 

sygnet

adwokat

Sandra Sobańska-Drexler

Wyślij zapytanie