Kolejny raz Sąd Najwyższy jest po stronie frankowiczów - wyrok 11.12 2019 R. V CSK 382/18

Szanowni Państwo,

Frankowicze mają kolejny powód do świętowania, albowiem po korzystnych wyrokach Sądu Najwyższego, w których Sąd opowiedział się za tzw. odfrankowieniem umowy kredytowej, mamy przysłowiową wisienkę na torcie. Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z dnia 11 grudnia 2019 r., w sprawie o sygn.. akt: V CSK 382/18 uznał, że umowa kredytowa jest nieważna, a także opowiedział się za teorią dwóch kondykcji.

Sprawa dotyczyła umowy kredytowej Ekstralokum dawnego Kredyt Banku, obecnie Santander Bank Polska, który jest następcą BZ WBK.
 
Klauzule przeliczeniowe określają główne świadczenie kredytobiorcy. 

Po wyeliminowaniu klauzul przeliczeniowych utrzymanie umowy nie jest możliwe, co przemawia za jej całkowitą nieważnością (bezskutecznością).
quote1

Uchylony został wyrok Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z dnia 17 stycznia 2018 r., w sprawie o sygn. akt: I ACa 1439/17

quote2

Sąd Najwyższy opowiedział się za teorią dwóch kondykcji:

,,Stwierdzenie, że świadczenie spełnione (nadpłacone) przez kredytobiorcę na podstawie postanowienia abuzywnego jest świadczeniem nienależnym oznacza, iż co do zasady podlega ono zwrotowi, choćby kredytobiorca był równolegle dłużnikiem banku. Odmienne stanowisko Sądu Apelacyjnego w tej kwestii jest sprzeczne z panującą niepodzielnie w doktrynie teorią dwu kondykcji, jak również ze stanowiskiem Sądu Najwyższego, że w art. 410 § 1 k.c. ustawodawca przesądził, iż samo spełnienie świadczenia nienależnego jest źródłem roszczenia zwrotnego, przysługującego zubożonemu i nie ma potrzeby ustalania, czy i w jakim zakresie spełnione świadczenie wzbogaciło accipiensaani czy na skutek tego świadczenia majątek solvensauległ zmniejszeniu. Samo bowiem spełnienie świadczenia wypełnia przesłankę zubożenia po stronie powoda, a uzyskanie tego świadczenia przez pozwanego -przesłankę jego wzbogacenia (..)”
 
Uchylony został wyrok Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z dnia 17 stycznia 2018 r., w sprawie o sygn. akt: I ACa 1439/17

#frankowicze #CHF #unieważnienieumowy #pozewfrankowy #santander #ekstralokum #SN #sandrasobanska #covid #koronawirus #ratykredytowe #pozwy #pozwijbank #kredytindeksowany #kredytdenominowany #umowakredytowa #wygranafrankowiczów

sygnet

adwokat

Sandra Sobańska-Drexler

Wyślij zapytanie